Slovník fundraisingu

Srozumitelné definice pojmů, se kterými se v kole setkáš, každý s příkladem.

Počet pojmů: 66

Akcelerátor

Program s pevnou délkou, který startupům dává mentoring, síť kontaktů a obvykle i malou investici výměnou za podíl.

Příklad: Tříměsíční program, který investuje 100 tis. € za 7 % a končí demo dnem.

Vyhledávač akcelerátorů →

ARPU

Průměrné tržby na uživatele (nebo účet) za období, obvykle měsíčně.

Příklad: 30 tis. € MRR od 250 zákazníků = 120 € ARPU.

Kalkulačka LTV →

ARR

Roční opakované tržby: roční hodnota aktivních předplatitelských smluv bez jednorázových poplatků.

Příklad: 100 zákazníků, kteří platí 200 € měsíčně = 240 tis. € ARR.

Kalkulačka ocenění startupu →

Burn multiple

Čistý burn vydělený čistým novým ARR za stejné období; měří, jak efektivně firma roste.

Příklad: Spálit 1,2 mil. € na přidání 600 tis. € ARR znamená burn multiple 2.

Kalkulačka burn rate →

Burn rate

Kolik hotovosti firma utratí za měsíc. Hrubý burn jsou všechny výdaje; čistý burn od nich odečte příchozí hotovost.

Příklad: 60 tis. € výdajů a 15 tis. € tržeb = 45 tis. € čistý burn.

Kalkulačka burn rate →

Business anděl

Jednotlivec, který investuje vlastní peníze do firem v rané fázi, často se zkušenostmi z daného oboru.

Příklad: Bývalý zakladatel SaaS firmy vloží do tvého pre-seed kola 25 tis. €.

CAC

Náklady na získání zákazníka: výdaje na prodej a marketing vydělené počtem nových zákazníků.

Příklad: 30 tis. € výdajů na 60 zákazníků = 500 € CAC.

Kalkulačka CAC →

Cap table

Tabulka, která ukazuje, kdo ve firmě vlastní jaké akcie, opce a konvertibilní nástroje.

Příklad: Zakladatelé 70 %, opční pool 10 %, seed investoři 20 %.

Kalkulačka cap table a ředění →

Carried interest

Podíl na zisku fondu (obvykle 20 %), který dostanou partneři VC poté, co vrátí kapitál investorům.

Příklad: Fond s 50 mil. €, který vrátí 150 mil. €, vyplatí partnerům zhruba 20 mil. € carry.

Cliff

Úvodní období, během kterého se nic nevestuje; kdo odejde dřív, přijde o nenabyté akcie.

Příklad: Při ročním cliffu si spoluzakladatel, který odejde po 10 měsících, neponechá nic.

Čistá retence tržeb (NRR)

Letošní tržby od loňských zákazníků vydělené jejich loňskými tržbami, včetně rozšíření i odchodů.

Příklad: NRR 115 % znamená, že tržby od stávajících zákazníků čistě vzrostly o 15 %.

Data room

Uspořádaná online složka dokumentů, které investoři procházejí během due diligence.

Příklad: Složky pro firemní dokumenty, finance, smlouvy, duševní vlastnictví a tým.

Knihovna šablon pro fundraising →

Deck

Tvoje pitch prezentace, obvykle 10–15 slidů, kterou posíláš předem nebo ukazuješ na schůzce s investory.

Příklad: Deck k zaslání předem má víc detailů než ten, který prezentuješ naživo.

Kontrola pitche →

Down round

Kolo s nižším oceněním než to předchozí.

Příklad: Series A při pre-money 20 mil. € po seedu při post-money 25 mil. €.

Drag-along

Právo, které umožňuje většině společníků přimět menšinu připojit se k prodeji firmy.

Příklad: Držitelé 75 % souhlasí s prodejem; drag-along zavazuje prodat i zbývajících 25 %.

Due diligence

Prověření tvé firmy investorem před closingem: právní, finanční, technické a obchodní.

Příklad: Právník ověří, že všechna práva duševního vlastnictví byla převedena na firmu.

EISEvropa

Enterprise Investment Scheme: britská daňová úleva pro jednotlivce, kteří investují do způsobilých firem, s vyššími limity než SEIS.

Příklad: Britský anděl si uplatní 30% slevu na dani z příjmu při investici 100 tis. £ přes EIS.

ESOP

Zaměstnanecký opční plán: opce vyhrazené pro členy týmu, obvykle 10–15 % firmy.

Příklad: Senior inženýr dostane opce na 0,5 % s vestingem na čtyři roky.

Kalkulačka cap table a ředění →

Estonská OÜEvropa

Estonská společnost s ručením omezeným, oblíbená u zakladatelů díky e-Residency a plně online administrativě.

Příklad: Slovenský tým založí OÜ, aby mohl získat peníze od investorů, kteří preferují její jednoduché obchodní právo.

Exit

Událost, při které investoři a zakladatelé promění své akcie v peníze: akvizice nebo IPO.

Příklad: Prodej většímu konkurentovi po sedmi letech.

Kalkulačka návratnosti pro investora →

Follow-on

Opakovaná investice investora v pozdějším kole do firmy, kterou už má v portfoliu.

Příklad: Seed fond si vyhradí kapitál na follow-on v Series A.

Granty z EU vs. equityEvropa

Granty (např. Horizon Europe, EIC Accelerator, národní programy) přinášejí peníze bez ředění, ale s povinným reportingem; equity přináší flexibilní peníze výměnou za podíl.

Příklad: Deep-tech startup zkombinuje grant EIC ve výši 2,5 mil. € s equity složkou a seed kolem.

Kalkulačka velikosti kola →

Hrubá marže

Tržby minus přímé náklady na jejich dodání, jako procento z tržeb.

Příklad: 100 tis. € tržeb, 25 tis. € na hosting a podporu = 75% hrubá marže.

Kalkulačka LTV →

Churn

Podíl zákazníků nebo tržeb, které firma za období ztratí.

Příklad: Ztráta 6 z 200 zákazníků za měsíc = 3% měsíční churn.

Kalkulačka LTV →

IRR

Vnitřní výnosové procento: roční výnos investice se zohledněním času.

Příklad: 3× za pět let ≈ 25% IRR.

Kalkulačka návratnosti pro investora →

j.s.a.Evropa

Jednoduchá spoločnosť na akcie — slovenská forma akciové společnosti vytvořená pro startupy, která umožňuje různé druhy akcií a snadnější vstup investorů.

Příklad: Bratislavský startup se před seed kolem přemění ze s.r.o. na j.s.a.

Kolo s pevnou cenou (priced round)

Kolo, ve kterém se vydávají akcie za dohodnutou cenu za akcii, na rozdíl od konvertibilních nástrojů.

Příklad: Seed kolo při pre-money 2,5 mil. €, 1,25 € za akcii.

Kalkulačka cap table a ředění →

Konvertibilní zápůjčka

Zápůjčka, která se v pozdějším kole přemění na podíl, obvykle s capem a slevou, a nabíhá na ní úrok.

Příklad: Zápůjčka 200 tis. € s 5% úrokem se při Series A přemění se slevou 20 %.

Kalkulačka cap table a ředění →

Lead investor

Investor, který určuje podmínky kola, obvykle bere jeho největší část a dělá většinu due diligence.

Příklad: Lead vezme 600 tis. € z kola za 1 mil. €; zbytek doplní andělé.

Likvidační preference

Právo investorů dostat při exitu zpět své peníze (nebo jejich násobek) dřív než ostatní společníci.

Příklad: Neparticipující preference 1× na 2 mil. € znamená, že investoři dostanou první 2 mil. €, nebo zkonvertují — podle toho, co je pro ně výhodnější.

LP

Limited partner: investor do VC fondu, například penzijní fond, family office nebo veřejný fond fondů.

Příklad: Evropský investiční fond je LP v mnoha evropských VC fondech.

LTV

Celoživotní hodnota zákazníka: hrubý zisk, který zákazník vytvoří, než odejde.

Příklad: 120 € ARPU × 75% marže ÷ 3% churn = 3 000 €.

Kalkulačka LTV →

LTV:CAC

Poměr celoživotní hodnoty k nákladům na získání zákazníka; za zdravé se považuje 3:1 a víc.

Příklad: LTV 3 000 € a CAC 600 € = 5:1.

Kalkulačka LTV →

Metoda scorecard

Metoda ocenění, která upraví regionální průměrné pre-money ocenění pomocí vážených srovnávacích faktorů.

Příklad: Tým hodnocený na 150 % průměru zvýší ocenění o 15 %.

Kalkulačka ocenění startupu →

Milník

Měřitelný úspěch, který má kolo financovat a který umožní další kolo.

Příklad: 1 mil. € ARR a opakovatelný prodejní proces ve dvou zemích.

Kalkulačka velikosti kola →

MOIC

Násobek investovaného kapitálu: celková vrácená hodnota vydělená investovanou částkou.

Příklad: Ze 100 tis. € se stane 1,2 mil. € — to je MOIC 12×.

Kalkulačka návratnosti pro investora →

MRR

Měsíční opakované tržby z aktivních předplatných.

Příklad: 200 zákazníků po 150 € měsíčně = 30 tis. € MRR.

Návratnost CAC

Počet měsíců hrubé marže potřebných k tomu, aby se vrátily náklady na získání zákazníka.

Příklad: CAC 600 € a měsíční hrubá marže 90 € na zákazníka = asi 6,7 měsíce.

Kalkulačka LTV →

Ochrana proti ředění (anti-dilution)

Doložka, která chrání investory, pokud je pozdější kolo oceněno níž než to jejich, tím, že jim upraví konverzní cenu.

Příklad: Po down roundu dostanou seed investoři díky doložce broad-based weighted average několik akcií navíc.

Option pool shuffle

Vytvoření nebo navýšení opčního poolu v rámci pre-money ocenění, takže ředí jen stávající společníky.

Příklad: Pre-money 4 mil. € včetně nového 10% poolu ve skutečnosti oceňuje stávající firmu níž.

Kalkulačka cap table a ředění →

Pitch deck

Viz Deck.

Příklad: Problém, řešení, trh, trakce, tým, byznys model, požadavek na investici.

Kontrola pitche →

Plně zředěný základ (fully diluted)

Počet akcií včetně všech opcí, warrantů a konvertibilních nástrojů, jako by byly uplatněny nebo zkonvertovány.

Příklad: 1 mil. vydaných akcií plus 150 tis. opcí = 1,15 mil. plně zředěných.

Kalkulačka cap table a ředění →

Post-money ocenění

Hodnota firmy hned po investici: pre-money plus nové peníze.

Příklad: 2 mil. € pre + 500 tis. € = 2,5 mil. € post.

Kalkulačka pre-money a post-money ocenění →

Pre-money ocenění

Hodnota firmy těsně před investicí.

Příklad: Investoři nabízejí 500 tis. € při pre-money 2 mil. €.

Kalkulačka pre-money a post-money ocenění →

Pre-seed

Nejranější institucionální kolo, často ještě před product-market fit, financované anděly, akcelerátory a pre-seed fondy.

Příklad: 300 tis. € od andělů a akcelerátoru na vývoj MVP a získání pilotů.

Pro rata

Právo investora udržet si procentní podíl poměrným investováním v dalších kolech.

Příklad: Investor s 8 % může vzít 8 % Series A.

Předkupní právo (pre-emption)

Právo stávajícího investora investovat v dalších kolech, aby si udržel svůj podíl.

Příklad: Držitel 10 % může koupit 10 % akcií vydaných v dalším kole.

Představenstvo (board)

Orgán, který dohlíží na firmu a schvaluje zásadní rozhodnutí; investoři, kteří vedou kolo, v něm často získají místo.

Příklad: Po seedu jsou v boardu dva zakladatelé a jeden investor.

Překlenovací kolo (bridge)

Menší kolo, často konvertibilní, které prodlouží runway do většího kola s pevnou cenou.

Příklad: Stávající investoři vloží 300 tis. € formou konvertibilní zápůjčky, aby firma dosáhla metrik pro Series A.

Runway

Počet měsíců, než firmě při současném burnu dojde hotovost.

Příklad: 400 tis. € hotovosti ÷ 50 tis. € čistý burn = 8 měsíců.

Kalkulačka runway →

Ředění

Snížení procentního podílu stávajících společníků při vydání nových akcií.

Příklad: Prodej 20 % v kole změní 50 % zakladatele na 40 %.

Kalkulačka cap table a ředění →

s.r.o.Evropa

Společnost s ručením omezeným — česká (a slovenská) obchodní společnost. Běžná a jednoduchá, ale při investičních kolech méně flexibilní než slovenská j.s.a.

Příklad: Přidání investora do s.r.o. vyžaduje notářsky ověřenou změnu společenské smlouvy a zápis do obchodního rejstříku.

SAFE

Simple Agreement for Future Equity: právo získat akcie v pozdějším kole s pevnou cenou, obvykle s valuačním capem a/nebo slevou a bez úroku.

Příklad: SAFE na 150 tis. € s capem 3 mil. € se zkonvertuje za cenu podle capu, pokud je Series A oceněna výš.

Kalkulačka cap table a ředění →

Seed kolo

První významné kolo, obvykle k prokázání product-market fit a opakovatelného motoru růstu.

Příklad: 1,5 mil. € pod vedením seed fondu na dosažení 1 mil. € ARR.

SEISEvropa

Seed Enterprise Investment Scheme: britská daňová úleva pro jednotlivce, kteří investují do velmi mladých firem, s vyšší mírou úlevy než EIS.

Příklad: Britský anděl si uplatní 50% slevu na dani z příjmu u investice, která splňuje podmínky SEIS.

Sekundární prodej (secondary)

Prodej stávajících akcií (od zakladatelů, zaměstnanců nebo raných investorů), ne nových akcií vydaných firmou.

Příklad: V Series B prodá zakladatelka 3 % svých akcií novému investorovi.

Series A

První velké institucionální kolo po seedu, obvykle ke škálování ověřeného modelu.

Příklad: 8 mil. € na expanzi ze dvou trhů na šest.

Syndikát

Skupina andělů, kteří investují společně, často pod vedením jednoho zkušeného anděla.

Příklad: Dvanáct andělů spojí 250 tis. € přes lídra syndikátu.

TAM, SAM, SOM

Celkový adresovatelný trh, obsloužitelný adresovatelný trh a reálně získatelný trh — tři vnořené pohledy na velikost trhu.

Příklad: TAM: všechny zubní kliniky v EU; SAM: kliniky ve střední a východní Evropě; SOM: ty, které získáš za 5 let.

Teplé intro

Představení investorovi přes někoho, koho zná a komu důvěřuje; konvertuje mnohem lépe než studené oslovení.

Příklad: Zakladatelka z portfolia přepošle tvůj krátký text svému investorovi.

Knihovna šablon pro fundraising →

Term sheet

Krátký, převážně nezávazný dokument s klíčovými podmínkami investice.

Příklad: Pre-money, velikost kola, likvidační preference, board, vesting a ochranná ustanovení.

Trakce

Důkaz, že zákazníci chtějí to, co děláš: tržby, používání, růst, retence, podepsané piloty.

Příklad: 25 tis. € MRR s meziměsíčním růstem 12 %.

Valuační cap

Maximální ocenění, při kterém se SAFE nebo zápůjčka zkonvertuje; chrání rané investory, pokud je další kolo oceněno vysoko.

Příklad: Cap 4 mil. € se zkonvertuje, jako by firma měla hodnotu 4 mil. €, i když je Series A při 10 mil. €.

Kalkulačka cap table a ředění →

Venture debt

Úvěry pro firmy podpořené VC, často vedle equity kol, které prodlouží runway s malým ředěním.

Příklad: 1 mil. € venture debt s warranty po Series A.

Vesting zakladatelů

Akcie zakladatelů, které se nabývají postupně a chrání firmu, pokud některý zakladatel odejde.

Příklad: Čtyři roky s ročním cliffem, pak měsíčně.

Výše tiketu

Částka, kterou investor obvykle vloží do jedné firmy v jednom kole.

Příklad: Seed fond s tikety 300 tis. – 1 mil. €.

Profil investora (lite) →

Chceš z těchto čísel udělat plán fundraisingu? Probrat ho můžeme za 30 minut.

Ještě to není ono? Pojďme ti za 30 minut sestavit plán.

Jsi blízko. Než půjdeš pitchovat, nech si to zkontrolovat někým, kdo seděl na straně VC.

Jak to funguje

Hledej nebo filtruj podle písmene. Pokud má pojem vlastní kalkulačku, definice na ni odkazuje.

Časté otázky

Co jsou EIS a SEIS?

Britské daňové úlevy, které jednotlivcům umožňují snížit si daň z investic do způsobilých firem v rané fázi. Důležité jsou, pokud plánuješ získat peníze od britských andělů.

Co je j.s.a.?

Slovenská jednoduchá akciová společnost (jednoduchá spoločnosť na akcie), navržená pro startupy: nízký minimální kapitál a flexibilní druhy akcií, díky čemuž jsou investiční kola jednodušší než v s.r.o.

Granty, nebo equity — co je lepší?

Granty neředí, ale jsou pomalé, restriktivní a plné papírování; equity je rychlé a flexibilní, ale stojí tě podíl. Mnoho evropských startupů kombinuje obojí.

Pošlu ti výsledky a checklist před fundraisingem e-mailem

A občas i poznámky o fundraisingu v Evropě. Žádný spam, odhlásit se můžeš kdykoli.